Ranking najlepszych szamponów przeciwłupieżowych

Ranking najlepszych szamponów przeciwłupieżowych

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.
Jeśli masz pytania związane z łupieżem lub odnośnie prezentowanych produktów – skontaktuj się z nami!

Łupież pstry

Łupież pstry jest to rodzaj grzybicy na skórze gładkiej. Objawia się ciemnymi plamkami widocznymi najczęściej na szyi i w obrębie dekoltu. Na tułowiu, ale też w okolicy ud i ramion widoczne są drobne białawe lub czerwonobrązowe plamy o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Na powierzchni zmian czasem występuje drobnopłatowe złuszczanie. Zmianom towarzyszy świąd. Plamy uwidaczniają się po posmarowaniu nalewką jodową, w lampie Wooda - wykazują żółtawą lub ceglastą fluorescencję. Zmiany te świecą kolorem jasnozielonym pod wpływem światła lampy ultrafioletowej i mogą być bardzo dobrze widoczne na dyskotece.

Częstość występowania łupieżu pstrego zwiększa się znacznie w przypadku zmniejszenia odporności organizmu.

Co wywołuje łupież?

Łupież pstry wywoływany jest przez lipofilny grzyb drożdżopodobny Malassezia farfur. Nadmierna potliwość i łojotok sprzyjają rozwojowi Malassezia farfur. Zakażenie dotyczy powierzchownych warstw naskórka.

W pierwszym etapie zakażenia występują różowe lub żólłtobrunatne plamy o typowej wielkości 3-4 mm, nieregularnego kształtu, dobrze odgraniczone, o tendencji do obwodowego szerzenia się i zlewania ze sobą, tak że zajmują duże powierzchnie skóry. Niekiedy wykazują one tendencję do zlewania się w większe ogniska. Pod wpływem promieni słonecznych miejsca zmienione nie ulegają opaleniu, jest to związane z produkcją przez patogen inhibitora melanogenezy, kwasu azelainowego; stąd nazwa "pstry" odnosząca się do białych ognisk w obrębie niezmienionej skóry. Taki właśnie obraz odbarwionych plam jest najczęściej spostrzeganą kliniczną manifestacją łupieżu pstrego.

Zmiany zlokalizowane są najczęściej na karku, ramionach, plecach, górnych partiach klatki piersiowej oraz kończynach górnych. Wynika to z faktu bytowania Malassezia farfur na owłosionej skórze głowy i rozprzestrzeniania się zakażenia przez okolicę potyliczną. Zmiany wiążące się z przypadkiem łupieżu pstrego są często zaczątkiem nowotworów. W przypadkach bardziej zaawansowanych zakażeniem objęte mogą być również inne okolice skóry, przy czym zajęcie twarzy należy do rzadkości.

Łupież pstry jest praktycznie niegroźny dla otoczenia, w związku z nikłą zakaźnością. W każdym przypadku grzybicy wczesne rozpoczęcie leczenia skutecznie zapobiega rozwojowi choroby i jej przenoszeniu. Polega ono na stosowaniu maści przeciwgrzybicznych na zmiany skórne. W bardzo opornych przypadkach nawracających i rozległych zmian, konieczne może być włączenie leczenia doustnego. Domowe sposoby na łupież polegają na stosowaniu leczenia profilaktycznego, polegającego na myciu szamponem przeciwłupieżowym głowy i ciała, raz na 14-21 dni.

Szampony i maści na łupież pstry

Lecząc łupież pstry można korzystać zarówno z szamponów (myjąc nimi ciało) jak i maści przeciwgrzybiczych. Nadrzędnym celem kuracji jest pozbycie się z ciała drożdżaka wywołującego chorobę.

Spośród ogólnodostępnych środków na ten rodzaj łupieżu najbardziej wart polecenia jest szampon Dandrene. Jego przewaga nad innymi produktami przeciwłupieżowymi wynika z receptury, której filar stanowią aż dwa leki przeciwgrzybicze (z grupy leków imidazolowych). Do tego dochodzą substancje o właściwościach stabilizujących, odżywczych i ochronnych.

Więcej informacji o Dandrene szukaj na oficjalnej stronie produktu, sprawdź: Dandrene.pl.

Zachęcamy też do przejrzenia rankingu szamponów przeciwłupieżowych – znajdziesz go na stronie głównej serwisu.

Zobacz ranking najlepszych szamponów przeciwłupieżowych